« Daggett Brook 4-H Club September Meeting | Main | 4-H State Shoot Results »

Crow Wing County State Fair Champions

Beef Steer
left to right: Austin Moe, Bridget Larson, Levi Raddatz, Jacob Kracklau, David Larson, Alicia Moe

beef showmanship 1st place state fair.jpg

Beef Herdsmanship
Alicia Moe

Alicia Moe-beef steer.jpg

Jr Beef Showmanship Grand Champion CWC fair 2010
Athena Moe

100_1240.JPG

Sr Beef Showmanship Grand Champion CWC fair 2010
1238- Tess Rahto

100_1238.JPG

Intermediate Beef Showmanship Grand Champion CWC fair 2010
Alicia Moe

100_1239.JPG

Havana Rabbit
Douglas Fillbrandt

Doug Fillbrandt.jpg

Tan Rabbit
Lindsey Lagaard

986720592_S34Aj-L.jpg

Market Rabbit
Sawyer Liao

Sawyer Liao- rabbit.jpg

Needle Arts
Savannah Cole

savannah state fair 2010.jpg

Performing Arts
Jenna Lemieux

Jenna Lemieux- PA.jpg

Vegetable Gardening
Stafford Thompson

Stafford Thompson- veg gard.jpg

Veterinary Science
Lindsey Lagaard

Linsdey Lagaard- Vet Sc.jpg

Veterinary Science
Alexis Visser

Alexis Visser- Vet Sc.jpg

Grand Champions at the State Fair
Baxter Sandpipers- banner
Savannah Cole- quilting
Abby Cyr - Goat Showmanship
Douglas Fillbrandt- Havanna rabbit
Linsdey Lagaard- Vet Science
Lindsey Lagaard- Tan Rabbit
Jenna Lemieux- Performing Arts
Sawyer Liao- Californian rabbit
Alicia Moe- Black Angus steer
Isaac Overland- Video
Stafford Thompson- Gardening
Alexis Visser- Vet Science
Beef Herdsmanship- 1st Place

CWC won the over-all for consumer education projects during Livestock Encampment

Other awards for Crow Wing County during Livestock Encampment
CW Co placed fifth for the over-all Herdsmanship award
Poultry - 5th in Herdsmanship
Goats- 9th in Herdsmanship
Rabbit Judging Team- 5th Place
Lindsey Lagaard - 7th Individual Rabbit Judging
Lindsey Lagaard - 8th Individual in Reasons & Questions for Rabbit Judging

Participation
Natasha Gallet, Fashion Revue
Jacob Kracklau, Alicia Moe, Austin Moe, Levi Raddatz - showmanship

Blue Ribbon Winners
Alyssa Burley- Health
Abby Cyr-Alpine Goat
Daggett Drifters- banner
Rachel Danielson- Foods & Nutrition
Chad Edelman- restored 2 row corn planter
Justin & Sarah Fairbanks- demonstration
Sarah Fairbanks- Fishing Sports
Megan Fillbrandt- Market Goat, Showmanship
Megan Franzen-Rabbit
Anna Guida- Fine Arts
Samuel Guida- Self Determined
Laura Halvorson- Needle Arts
Joshua Hofmann-Shooting sports
Seth Kruetzfeldt-Performing Arts
Lindsey Lagaard & Sarah Fairbanks- Livestock Demonstration
Bridget Larson- Beef
Austin Moe-Beef
Austin Moe- Tractor
Kya Raebehl- Foods & Nutrition
Raychel Raddatz-Chickens
Dalton Schreier-Home Environment
Kaelyn Spencer-Wildlife Biology
Marissa Spencer- Dog
Brandon Sullivan- Shop
Loretta Sullivan- Quilting
Dustin Sweet- Dairy Goat
Eleanor Thompson-Fine Arts
Connor Tufenk-Wildlife Biology
Cheyenne Wilson-Self Determined

Red Ribbon Winners
Ann Danielson- Needle Arts
Jacob Danielson- Foods & Nutrition
Sarah Fairbanks- Rabbit
Kayla Kaiser- Crafts
Jacob Kracklau- Beef
Brandon Kurowski-Small Engines
David Larson- Dairy Steer
Levi Raddatz-Beef cow/calf
Abby Schreier- Polish Rabbit
Dustin Sweet- Showmanship
Inga Wicklund- Dairy calf
Austin Wohlert-Electric