February 2011 Archives


2009
Nov. 4 - Nellie Stone Johnson (40/7th) Get Ready
Nov. 6 - Isanti Middle School (180/8th) CSOM
Nov. 11 - Zanewood Community School (50/6th) 
Nov. 13 - Hopkins Middle School (100/6th)
Dec. 7 - Eastern Heights (54/4th)
Dec. 18 - Sunrise Park Middle School (44/8th)

2010
Jan. 7 - Alice Smith Elementary (80/6th)
Jan. 11 - Highwood Hills (48/6th)
Jan. 13 - Park Brook Elementary (75/6th)
Jan. 15 - Farnsworth Aerospace (90/6th)
Jan. 29 - Forest Lake Schools (305/7th) 

Feb. 3 - Farnsworth Aerospace (82/8th) Gold/St. Paul
Feb. 5 - Farnsworth Aerospace (82/8th) Maroon/St. Paul
Feb. 10 - Cherokee Heights (44/4th) 
Feb. 12 - Plymouth Middle School (48/7th & 8th)
Feb. 16 - Parkbrook Elementary, Sojourner Truth Academy, Harvest Prep/BEST Academy, Maxfield Elementary, Richard Green Central Park and WISE Charter School
Black History Month Essay Contest/U of M Athletics Event (500/5th&6th)
Feb. 17 - Cherokee Heights (30/6th- Ehlers)
 
Mar. 10 - Maxfield Magnet (40/6th)
Mar. 11 - Farnsworth/Cleveland (200/7th)
Mar. 16 - Hancock-Hamline (80/6th)
Apr. 12 - Partnership Academy (25/3rd-6th)
April 16 - Nellie Stone Johnson (45/4th)
April 23 - Frost Lake (88/6th)
April 26 - Anderson Academy (135/4th) - Get Ready
April 27 - Nicollet Junior High (250/8th)
April 29 - Lucy Laney (45/6th-8th)
April 30 - Green Central Park Community School (65/4th) - Get Ready

May 3 - Jackson Magnet School (58/5th)
May 5 - Battle Creek Elementary (82/6th)
May 6 - Sunrise Park Middle School (40/8th)
May 7 - Barack & Michelle Obama Service Learning Elem. (55/6th) Gold
May 10 - Barack & Michelle Obama Service Learning Elem. (55/6th) Maroon
May 12 - Jackson Magnet School (61/6th) Carlsson
May 14 - Roosevelt Elementary (50/6th)
May 17 - Bruce Vento Elementary (
May 18 - Westwood Middle School Campus to Kids
May 19 - Westwood Middle School (325/8th)
May 27 - Jackson Magnet School (50/4th)

June 7 - Garden City Elementary (54/6th)
June 8 - University Academy for Boys and Girls - Northend (32/6th)
June 9 - Wayzata East Middle School (51/7th)
June 14 - Turnquist Child Enrichment Center
June 18 - NHCC Cornerstones Summer Program
June 22 - Crossroads Elementary (60/4th) Pending
June 23 - Anoka Hennepin - Discover U (50/7th) Gold Group / (50/7th) Maroon Group 
June 24 - Crossroads Elementary (90/5th and 6th)
June 25 - Big Brothers/Big Sisters (80/2nd-6th)

September 24 - Hopkins Middle School (75/6th)
September 30 - Gear Up Day Get Ready (60/4th)

October 1 - Northeast Middle School (60/6th)
October 6 - Coon Rapids Middle School AVID (54/7th-8th)
October 13 - Northeast Middle School (350)
October 14 - Get Ready (120/8th)
October 27 - Coon Rapids/Jackson Middle Schools (40/7th-8th)
October 29 - Valley View ( 120- 4th and 5th)

November 3 - Global Academy 18/8th
November 10 - South View Middle School 
November 12 - Partnership Academy 40/5th
November 16 - Pilgram Schools 26/CTK
November 19 - Field Middle School (56/6th-8th)

December 3 - ISD 622 - 35/6th-8th
6th-8th/December 8 - Sunrise Park Middle 39/8th
3rd-5th/December 10 - Partnership Academy 46/4th
6th-8th/December 15 - Jackson Middle School 52/7th-8th

2011
January 26 - Anderson United Community School 90/7th gr
February 2 - Hancock Hamline Elementary 103/6th
February 7 - New City School Visit 29/7th-8th
February 9 - Big Brothers/Big Sisters Youth Group 52
February 11 - Richard Green Central 62/4th gr
February 16 - Big Brothers/Big Sisters Youth Group 38
February 23- Washington Tech. Magnet School 45/7th gr
March 7 - South Washington County Schools 37/8th
March 9 - Richard Green Central Park School 46/8th
March 30 - Sunrise Park Middle 40/8th (AVID)

April 4- Andersen Academy 40/4th
April 5 - Andersen Academy 40/4th
April 6- Andersen Academy 40/4th
April 8 - Nicollet Junior High 240
April 12 - Highview and Edgewood Schools 35/6th-8th (PM)
3-5th/April 15- Nellie Stone Johnson Community School 80/4th
6-8th/April 27- Sunrise Park Middle School 40/8th
April 29- Fridley Schools 200

May 2 - Bryn Mawr Elementary
May 4 - Open World Learning Community
May 7 - Joyce Pre-School - (Spanish Speaking) 10/20 10am - 12pm
May 9 - Evergreen Park Elementary School
May 11 - Zanewood Community School 66/6th
May 16 - Westwood Middle School Campus to Kids Presentation
May 17 - Westwood Middle School (260/8th) Energy and U 10am
May 24 - Boys of Hope Chaska District 10/8th
May 25 - Olson Middle School (30/8th)

June 1 - Roseville Middle School 53/7th-8th
June 8 - Riverview Elementary 4th-6th/153

2011 - Summer
July 6th - New Visions Academy  4th-8th/17 (8:15-11:30)
July 7th - Minnepolis Kids (4th-7th/35) 10:30-2:30
July 8th - Cornerstone Program (7th-8th/40) 
July 11th -  Military Kids Program (5th-7th/35)
July 12th - NYFS 1-4pm (CIC, AS or SH to be determined)
July 13th - Discover U - 9-11am Gold 50 - 6th /12-2pm Maroon 6th (English Focus)
July 15th - Learning Works 150/7th-9th (8am-11am/3:30) 12 classes AM
July 20th - St. Croix English camp 35/7th and 8th (2:00 - 4:00) 
July 25th - New Visions Academy 4th-8th/45 (8:15-11:30)
July 27th - Kaleidoscope Kids 1st-8th/95
July 28th - Crosswinds Arts and Science 30/7th and 8th (10:00am - 2:00pm) 
July 29th - Learning Ventures - 4th-6th/78


Aug. 1st - New Visions Academy 4th-8th/45 (8:15-11:30)
Aug. 3rd - YMCA Chain of Lakes - 40/5th-8th 11:30-2:30
Aug. 8th - YMCA Ridgedale 6th-8th/45
Aug. 10th - Kaleidoscope Kids 1st-8th/110
Aug. 11th - NSAH 15/6th-8th (10am-1pm)

FALL 2011 - Spring 2012 (37)

September 28th - Sanford Middle School 50/6th-7th 10:15am/3:00pm
September 30th - Alice Smith Elementary 90/6th 10am-2pm
October 6th -  Woodbury Middle School 42/8th 9am-1pm AVID
October 7th - Cottage Grove Middle School 42/8th 9am-1pm AVID
October 12th - Anwatin Middle School 60/8th - 10:15am/3:00pm
October 14th - Coon Rapids (AVID) 48/8th

November 1st - Pligrim MS 35/7th-8th
November 4th - Edina SV AVID 90/7th
November 11th - South Washington Coutny Schools 40/8th
November 15th - Richfield Middle School 50/7th
November 19th - Ellis Middle School 305/7th
November 29th - Richfield Middle School 50/8th
December 1st - Global Academy 65/6th Graders
December 2nd - SRP Middle School
December 9th - Roseville Middle School 70/7th,8th and Parents AVID 9:00am/2:00pm
December 12th - Schools of Eastern Carver County 57/7th at 9:30-1:45

Past Schools Served

Anderson Elementary-
Anderson Open 
Anoka Middle Schools 
Banyan Community
Battle Creek Middle School
Blake Learning Works
Bruce Vento
Buffalo Middle School
Cherokee Heights 
College in Schools
Community for Excellence Academy
Coon Rapids Middle School
CURA Youth Tutoring Hmong Group
Dugsi Academy
Eastern Heights 
Educational Challenge Search Program
EXCEL Program - St. Paul Public Schools
Farnsworth/Clevland Middle School
Girls in Science Club
Golden Eagles Program
Harvest Prepatory School
Hiawatha Leadership Academy
Highland Jr. High
Highwood Hills Elementary
Hmong Families Outreach Program
Homecroft Elementary
Hopkins Middle School
Humbolt Jr. High School
Latino Science Club - Sanford
Maxfield Magnet School
Milwalkee Wisc. Public Schools - Gear Up
Murray Jr. High School 
Nellie Stone Johnson
Noble Youth Academy
Normandale Excel Program
Northend Middle School
Northview Middle School
Palmer Middle School
Park Avenue Foundation
Partnership Academy
Phyillis Wheatly Community Center
Plymouth Middle School
Project Cornerstone - NHCC
Prosperity Heights Elementary
Rassmuson Middle School
Reach for the Sky Program - White Earth
Richard Green Middle School
Richfield Middle School
Roosevelt Jr. High School
Roseville Middle Schools
Sanford Middle School
SEED Academy
Squash Scholars
St. Joseph Middle School
Stoneridge School
Sunrise Park Middle School
Urban Ventures
Washington Middle School
Webster Elementary
Westwood Middle School
YMCA Beacons Program

About this Archive

This page is an archive of entries from February 2011 listed from newest to oldest.

September 2010 is the previous archive.

September 2011 is the next archive.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.

Categories

  • Schools Served
  • Youth Comments