« UFC 99 Card: Does An Ace Beat an Axe | Main | Lyoto Machida-Rashad Evans: A New Breed of Fighting in the UFC »

2009 FILA Junior World Team Trials

Live Sports Wrestling Video will provide coverage of the championship finals series from the 2009 FILA Junior World Team Trials at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo., May 22-23.

Champions from the FILA Junior World Team Trials earn the right to represent the USA at the FILA Junior World Team Trials in Ankara, Turkey, August 4-9. FILA Junior athletes are from 17-20 years old.

The Greco-Roman finals will be held on Friday, May 22, starting at approximately 12:00 noon Pacific time.

The freestyle finals will be held on Saturday, May 23, starting at approximately 5:00 p.m. Pacific time.

Let all fans know to watch this FREE (to you) web cast at:
http://www.livesportsvideo.com

In this competition, the No. 1 seed sits out until the best-of-three championship series, where he faces the winner from the Challenge Tournament held earlier in the day.

Among the stars to strap on their wrestling singlets in Greco-Roman are top seeds Ben Provisor, Peter Kowalczuk, Ryan Mango and Max Nowry.

Among the stars to watch in freestyle are top seeds Logan Stieber, Andrew Howe, Jordan Oliver, Mario Mason and Dominique Bradley.

This web cast is brought to you by Live Sports Video, USA Wrestling (and sponsors), and Feldmeier Equipment.

LIVE SPORTS VIDEO BROADCAST SCHEDULE
FILA JUNIOR WORLD TEAM TRIALS

Friday, May 22
12:00 noon – Greco-Roman Championship Series: Match #1, Match #2 and Match #3 (If Needed)

Saturday, May 23
5:00 p.m.– Freestyle Championship Series: Match #1, Match #2 and Match #3 (If Needed)

No. 1 seeds at FILA Junior World Team Trials
(already qualified for Championship Series)

Greco-Roman
50 kg/110.25 lbs - Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC)*
55 kg/121 lbs - Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)*
60 kg/132.25 lbs. – Highest FILA Junior freestyle placewinner who attends the event
(Winner in the 60 kg class to face FILA Junior National champion Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. - Pinnacle School of Wrestling in best-of-three series at a later date).
66 kg/145.5 lbs. - Donald Vinson Jr., Marathon, N.Y. (Shamrock WC)*
74 kg/163 lbs. - Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (DennisHall/World Gold WC)*
84 kg/185 lbs. - Robert Barbour, Dolton, Ill. (Sunkist Kids)*
96 kg/211.5 lbs. - Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Peninsula WC)*
120 kg/ 264.5 lbs. - Peter Kowalczuk, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)*

Freestyle
50 kg/110.25 lbs. - Brandon Escobar, Brentwood, N.Y. (unattached)*
55 kg/121.25 lbs. - Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC)##
60 kg/132 lbs. - Jordan Oliver, Easton, Pa. (Gator WC)*
66 kg/145.5 lbs. - Mario Mason, Moorestown, N.J. (Minnesota Storm)*
74 kg/163 lbs. - Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)##
84 kg/185 lbs. - Chris Perry, Stillwater, Okla. (Gator WC)*
96 kg/211.5 lbs.- Ryland Geiger, Portland, Ore. (Minnesota Storm)*
120 kg/ 264.5 lbs. - Dominique Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)*

*- FILA Junior Nationals champion
## - U.S. Senior Nationals placewinner