Student Awards Celebration held on Thursday, April 24, 2014, at the U of M Crookston

The annual Student Awards Program, a celebration of student service, leadership, and academic and athletic achievement, was held recently at the University of Minnesota Crookston.

To view or download photos, visit the photo gallery

ward recipients include the following students:

CSA Student Senators and Officers
Back row, left to right: Jesse Jennings, Trevor Buttermore, Kisun Kim, Ross Sigler, Jiwon Park, Brennan Andreas, Justin Goodroad. Middle row: Drew Underdahl, Monika Sweet, Sarah Muellner, Delaney Kohorst, Emily Campbell, Natalie Tym. Front row: Ashley Hoffman, Laura Gabrielson, Alexmai Addo, Kayla Bellrichard, with Lisa Sameulson, advisor. 

Outstanding Ambassadors
Back row, left to right, are Brant Moore, Dustin Smith, Rochelle Herzog, Randi Bethel, Cassie Hagg (Rookie Ambassador of the Year), Justin Goodroad, with Lisa Loegering
Front row: Michelle Boateng, Sarah Muellner, Toynell Delaney, Emily Caldis, Catlin Kersting (Ambassador of the Year), and Sarah Morris. Not pictured: Chris Kohloff, Karli Anderson, Shaolei (Sorry) Jin, Kevin Lamp, Alisha Grams

Outstanding First-Year Biology Award
Kary Sheppard and Sierra Trost with Katie Sheetz

Outstanding Future Educator Award
Amanda Overman, Alyssa Schneider with Marsha Odom

Marketing/Management Outstanding Leadership Award
Brooke Hoffman and Kayla Bellrichard

Outstanding Accounting Student
Abdou Niang with Scott Leckie

Outstanding Sport and Recreation Management Student
Brennan Andreas with Scott Leckie

Outstanding Communication Student
Steffanie Berg, Haley Weleski, and Ruth Navarro with Kevin Thompson

SOS Service Award
Katie Nenn, Kevin Lamp, Kayla Bellrichard, and Ross Sigler

Outstanding SOS Leader
Cody Current

Norman Pankratz Memorial Conservation Award
Cayla Bendel with Dan Svedarsky

John Polley Soil and Water Conservation Award
Mark Koep with Dan Svedarsky


Outstanding Horticulture
Justin Goodroad with Theresa Helgeson

Outstanding Ag Systems Management Student
Alex DeBoer with Paul Aakre

NACTA Recognition
In the photo, left to right, back row: Dylan Pratt, Cody Thompson, Brian Oachs, Andrew Clark, Justin Goodroad, Emily Goff. Middle row: Dustin Smith, Ashley Hoffman, Jared Nowacki, Ben Genereux, Eric Derosier, Emily Campbell.  Front row: Mitzi Marlin, Haley Weleski, Cassie Jo Adams, Sarah Morris, Ashley Radke with Margot Rudstrom. 

Outstanding International Student Scholar Award
Brennan Andreas with Kim Gillette

Multicultural and International Student Recognition
Rae French with Chia Moua, and Young A Choi

Support of Diversity Award
Anthonette Sims

Achievement in Music and Theater Award
Back row, left to right, are Justin Goodroad, Alex Conwell and front row TJ Chapman, band director, Tyler Lowthian, Alissa Hernandez, and George French, director of music and theater. 

Computer Help Desk
Isaac Osei with Thea Oertwich

Student Employee of the Year
Marissa Dempsey with Ken Mendez

NSIC Student Athlete Award
Josh Perea, Alyssa Schnieder with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Female and Male Student Athlete of the Year
Katie Sheetz and Jesse Jennings with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Female and Male Outstanding Athlete of the Year
Matt McClure and Katrina Moenkedick with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Justin Knebel Memorial Award
Natasha Kuhle and Tomas Parker with Stephanie Helgeson

Dale Knotek Community Service Award - National Society for Leadership and Success (NSLS)
Top left to right: Brennan Andreas, Brandon Schmidy, Alyssa Schneider
Bottom left to right: Rochelle Herzog, Emily Caldis, Alissa Hernandez


Presidents Volunteer Service Award
Front row, left to right:  Gyungyoun "Ann" Baek, Julia Rinn, Emily Caldis, Kaylina Paulley, Kevin Lamp, Alissa Hernandez, Katie Nenn, with Lisa Loegering. 2nd Row:  Stephanie Lane, Laura Gabrielson, Ashley Hoffman, Katelyn Johnson, Alexmai Addo, Andrew Buell. 3rd Row:  Adam Roerish, Kayla Bellrichard, Faith Benassi, Megan Luxford, Joanie Melichar, Karly Spohnholtz. Back Row:  Jesse Jennings, Isaac Ossei, Dominic Becker, Cody Current, Tyler Lowthian, Ross Sigler

Student Volunteer of the Year Award
Adam Roerish, Andrew Buell, with Lisa Loegering

Student Programmer of the Year
Emily Cauldis with Lisa Samuelson

Outstanding CSA Senator
Kayla Bellrichard with Alexmai Addo

Outstanding CSA Voting Delegate Award
Justin Goodroad with Aaron Bengston and Alexmai Addo

Student Achievement Awards
Back row: Andy Albertsen, a senior majoring in natural resources from Nelson, Minn.; Alexandra Skeeter, a senior majoring in health sciences from Milwaukee, Wis.; Justin Goodroad, a senior majoring in horticulture from Lindstrom, Minn.; and Alissa Hernandez, a senior majoring in animal science and equine science from Savage, Minn.
Middle row: Kevin Lamp, a junior majoring in natural resources from Long Lake, Minn.; Michael McMahon,a senior majoring in natural resources and aviation from St. Paul, Minn.; Tiffany Breth, a senior majoring in animal science from Albany, Minn.; Rowenna Fillmore, a senior majoring in animal science from Lake Nebagamon, Wis.; and Gyungyoun (Ann) Baek, a senior majoring in health sciences from Seoul, South Korea.
Front row: Cayla Bendel,a senior majoring in natural resources from Lakeville, Minn.; Man of the Year, Sean Rozell, a senior majoring in management from Eveleth, Minn.; Woman of the Year, Kayla Bellrichard, a senior majoring in management and marketing from Elk River, Minn.; Alexmai Addo, a senior from Monrovia, Liberia, majoring in communication; and Chancellor Fred Wood.

Man and Woman of Year
Sean Rozell and Kayla Bellrichard 

Athletic All-Academic Team (no photograph) - 3.2 GPA or higher and lettering in the same sport for two years

Softball         Women's Basketball
Cateline Fafard Avery Jackson
Alexis Khoshaba Kenzie Church
Kaylin Beatty Ashley Martell
Shelby Hollinger         Lindsey Lahr
Josee Plante Ericka McRoberts
Brooke Vatthauer Katrina Moenkedick
Allison Foley Alexa Thielman

Men's Basketball
John Hughes Soccer
Lucas Reller Erin Mears
        Delaney McIntyre
        Cayla Bendel
Football         Rachel Halligan
Ben Bucholz Samantha Berglin
Myint Maung Amanda Crook
Keith McBride
Josh Perea Baseball
Martin Throne Ryan Haggstrom
Jordan Manahah         Trevor Buttermore
Drew Selvestra Marcus Campbell
Andrew Steinfeldt Jesse Jennings
Matt Borowicz Travis Magdzas
Tennis Jon Mittag
Casey Paris Richie Navratil
Annaleis Yuhala         Equestrian
Emily Caldis Paige Clark
        Sabel Bettencourt
Women's Golf Hannah Nedrud
Mary Mikutowski Amanda Overman
Kelly Gustofson Amanda Guimont
Rikki Roscoe Emily Steeley
Katie Sheetz Chloe Nelson
        Amanda Stadtherr
Men's Golf
Zach Cymbaluk Volleyball
Matt Bjorgo Brittany Looker
Michael Roedl Mary Mikutowski
Jesse Roscoe Stephanie Pearson
        Alyssa Schneider
        Alexandra Skeeter
        Chelsea Wiesner

Faculty and Staff Awards

Outstanding Educator
Matt Simmons, Ph.D. 

Most Supportive of Students
Lyle Westrom, Ph.D.

Outstanding Service to Students
Laura Bell

Today the University of Minnesota, Crookston delivers 29 bachelor's degree programs, 20 minors, and 36 concentrations on campus--as well as 13 degrees online--in the areas of agriculture and natural resources; business; liberal arts and education; and math, science and technology.  With an enrollment of 1,800 undergraduates from more than 20 countries and 40 states, the Crookston campus offers a supportive, close-knit atmosphere that leads to a prestigious University of Minnesota degree.  "Small Campus. Big Degree."  To learn more, visit www.umcrookston.edu.

Contact: Lisa Samuelson, director, student activities, 218-281-8507 (samue026@umn.edu); Elizabeth Tollefson, assistant director, communications, 218-281-8432 (ltollefs@umn.edu)

Pages